Żywe plot inaczej żywopłoty

Żywe mury czyli żywopłoty

Żywopłoty z reguły pełnią podobną funkcję jak ogrodzenia z plastyku, chociaż częstokroć mogą posłużyć i za tło. Najczęściej takie ogrodzenia komponuje się w nasłonecznionych położeniach, gdzie ekspresowo rosną oraz mocno gęstnieją. Dużo uroku posiadają tez takie rosnące mury, które wiodą przez osłonięte zakamarki ogrodu. Ciemna zieleń roślin z prześwitująca w niektórych miejscach gmatwanina gałęzi ewentualnie kwiatami kreują przyciągające wzrok obrazy,a ożywcza wilgoć, bijąca od zatopionej w mroku ziemi , powoduje że nawet mały spacer obok ogrodzenia wycisza oraz uspokaja.

Stawiając ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, dobrze jest zerknąć na funkcje takiego płotu, warunki jakie przeważają w ogródku, również nasze upodobania i czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje. Żywe ploty o zwykłym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko także mocniej rozkwitają, niemniej jednak potrzebują również wiele miejsca. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia w Poznaniu zdołają być bardzo delikatne, chociaż trzeba je regularnie obcinać oraz raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są tez koszty nabycia roślin na parkan. Jest wiec nad czym się myśleć, ponieważ takie mur wyznacza się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


Zwykle wystarczający bywa zielony parkan o wysokości około 1,5 metra. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, nadzwyczaj modny w Polsce na żywopłoty kształtowane. Ma on wiele walorów:
• ma mało wymagań,
• odpowiednio znosi czas mniejszych opadów,
• w mgnieniu oka kiełkuje,
• cyklicznie pielęgnowany estetycznie się zagęszcza i nie żółknie od dolu,
• w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima listowia, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek aranżuje niedostępny dla wzroku parkan,
• jest tani w utrzymaniu.

Ligustr możemy zamienić z irga lśniąca-jesienią cudownie zmienia odcień na przeróżne kolory brązu, żółci oraz czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.
Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Mogą być to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lobia otaczać się przydatnymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno nadawać jej kształt tylko od strony ogrodu, zaś cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s