Wierzba wypuści nawet spośród patyka pędu.

Wierzba wypuści nawet z kawałka wiktów.

Wykorzystując to, możemy spośród niej stworzyć szczególne odmiany żywopłotów. Wskutek tego nasze ogrodzenie posiądzie niepowtarzalny charakter oraz będzie się wyróżniać spośród ogrodzeń w otoczeniu.

Rosnące na posessji oraz mokrych torfowiskach wierzby od jakiegoś czasu zagościły w lokalnych ogrodach. Upodobaliśmy je za naturę i wiosenne koty. Nie są żmudne, potrzebują jedynie sporo wilgoci i nieco słońca. Dogodzą się niby wszelką ziemią.

Malutko drzew potrafi również tak samo szybko regenerować utracone odnogi i gałęzie. Wierzby nader bezproblemowo odbudowują także własny system korzeniowy. Wystarczy, że ucięty albo nawet złapany patyk zagłębiony w ulewnej ziemi po jakimś czasie wypuści korzenie oraz daruje początek następnej roślinie. Pewna osoba wpadła na myśl, iżby spośród wierzb wykonywać splecione przęsła ogrodzeniowe bądź parkany zaciemnione liśćmi. Prawdopodobnie wskazane jest posiadać tak cudne płot. Najporządniej do stworzenia takiego płotu wykorzystać następujące typy wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), wskazywana konopianką, oraz jej rozliczne mieszańce (np. Salix x smithiana)
wierzba purpurowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszelkie te rodzaje wierzby na ogrodzenia mają parę jednakowych cech:

robią prostolinijne, długie oraz wybitnie gibkie pędy – z racji tej można swobodnie modelować postać ogrodzenia;
błyskawicznie odrastają po ścięciu- w niedługim okresie zdołamy wypleść zupełne przęsło na płot;
niezmiernie swobodnie się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej umiejętności do montażu takiego ogrodzenia z wierzby.

Gdy mamy już idee na kształt płotu, musimy zdobyć akuratne wierzbowe pędy na ogrodzenie. Niestety, odkrycie ich w wymogach normalnych jest pracochłonne, ponieważ dziko rosnące krzaki rzadko wypuszczają nader długie i prostolinijne pędy. Najprawidłowiej jest zaplanować własną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na wynik będzie trzeba poczekać kilka lat.

W celu założenia plantacji wierzby na ogrodzenie wyłówmy pierw punkt w ogrodzie, niewiele przez nas nawiedzane a także w żadnym razie widzialne.Wiosenką, w marcu ewentualnie w kwietniu, posadźmy w ową stronę rozsadzie, z jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jako flanc wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe roczne witki długości 25-30 cm, które zdołamy otrzymać spośród dziko wzrastających roślin. Przed posadzeniem trzeba je namoczyć na 24 godziny w głębi, ażeby się akuratnie napiły, po czym wkopać w glebę, właściwie żeby górował wyłącznie ostatni pączek. Musimy pomnieć, iż rośliny prędko się gęstnieją, tym samym powinny rozwijać się w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok albo dwa poprzewracamy roślinom bez ograniczeń rozwijać się, po czym ścinamy je| na wielkość ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą odporne, proste pędy, jakich wiosenką kolejnego roku zdołamy wykorzystać do budowy naszego ogrodzenia. Roczne witki okazjonalnie przewyższają 2m, tym samym na dłuższe musimy poczekać przynajmniej jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny zdobędziemy od kilku do kilkunastu witek, jakie wolno zastosować do wyplecenia ogrodzenia.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s